Blog Tekst partnerski
Czas kobiet w IT

Czas kobiet w IT

Branża IT, od lat zdominowana przez mężczyzn, dziś zaczyna dostrzegać korzyści płynące z budowania różnorodnych zespołów. Walka o kobiece talenty trwa, bowiem coraz więcej pań zmienia swoje zawody, kierunki studiów i miejsca pracy. Odważne i utalentowane dziewczyny coraz częściej zajmują czołowe stanowiska w firmach, również na stanowiskach związanych z technologiami. W Accenture rozumiemy, że taka zmiana nie odbędzie się z dnia na dzień, jednak wierzymy, że poprzez odpowiednio ukierunkowane działania można przyśpieszyć ten proces. Firma angażuje się w akcje, które otwierają kobietom drzwi do świata IT, a także wspiera zawodowe kariery w biznesie czy consultingu. Dajemy szansę poznania wielu ścieżek i odnalezienia swojego miejsca na nowym, nieznanym terytorium. Odczarowujemy męskie, niedostępne IT i bardzo kibicujemy każdej kobiecie dołączającej do naszego teamu.

Kobiety dla Accenture są niezwykle ważne, widzimy ich ogromny potencjał zarówno merytoryczny, jak i relacyjny, który wpływa na funkcjonowanie zespołów projektowych. Niezwykle podziwiamy panie, które w mistrzowski sposób łączą wiele ról zarówno zawodowych, jak i społecznych i rodzinnych. Chętnie angażujemy się w akcje wspierające kobiety w podejmowaniu pierwszej pracy w obszarach technologicznych i IT. Widzimy w tym podwójne korzyści. Świetnie jest opowiadać o IT na zewnątrz, tworzyć pewnego rodzaju community, ale dużą większą przyjemnością jest obserwowanie naszych koleżanek z pracy, które stają się mentorkami, opowiadają swoje historie, motywują do działania i same czerpią ogromną radość ze swojej roli. Pracownice Accenture to kobiety
z niezwykłymi historiami, często poszukujące swojej życiowej drogi latami, to dziewczyny, które skończyły zupełnie inne, często humanistyczne czy społeczne kierunki studiów i nagle odnalazły swoją drogę w IT. Ich historie to ogromna motywacja dla osób przychodzących na organizowane przez nas spotkania, meetupy, warsztaty.

Działania Accenture kierowane w stronę kobiet są różnorodne. Firma współpracuje z fundacjami, które wspierają kobiety w IT, buduje społeczności wokół różnych technologii, opracowuje programy nauki IT od podstaw.

Wspólnie z organizacją Geek Girls Carrots, która skupia się na kobietach w branży technologicznej, inspirując i wspierając dziewczyny wchodzące w świat IT, w ciągu kilku miesięcy Accenture zorganizowało ponad 10 technicznych meetupów, czyli otwartych spotkań dyskusyjnych
w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Katowicach, w których wzięło udział ponad 400 kobiet. Poruszane tematy to, poza zagadnieniami technologicznymi, wykłady z zakresu motywacji, managementu, design thinking, testów, nowych technologii, trendów, Business Intelligence itp.

Pod koniec 2017 roku rozpoczął się cykl technicznych meetupów w Accenture, podczas których specjaliści opowiadają o trendach technologicznych w SAP, Salesforce, Business Inntelligence czy Security. Podczas otwartych meetupów, które organizowane były w Warszawie, Krakowie i Łodzi, można było zaobserwować zmianę proporcji i coraz większą liczbę kobiet zarówno po stronie publiczności, jak i w roli prelegentek. Na spotkania przychodzą zarówno te panie, które w branży są już od dawna, jak i te, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z IT.

W maju 2018 roku po raz pierwszy razem z Fundacją Technologia w Spódnicy Accenture zorganizowało program She Can Do IT skierowany do 34 kobiet bez doświadczenia w branży IT, ale chcących odmienić swoją karierę. SHE Can Do IT to sześciotygodniowe szkolenia w dwóch ścieżkach: SAP oraz Business Inetlligence and Data Science.

Jesteśmy niezwykle dumni z naszych uczestniczek, które nie tylko przeszły przez cały, niełatwy kurs, ale także zdały egzamin końcowy. Ale to nie koniec przygody z Accenture, uczestniczki nie tylko nauczyły się danej technologii, ale także zmieniły swoje życiowe ścieżki i dostały oferty pracy w naszej firmie.

Bardzo cieszymy się z ilości inicjatyw, jakie udało nam się zorganizować wraz z naszymi partnerami w ostatnich miesiącach. Popularność naszych działań stale rośnie, co daje nam ogromną motywację do dalszego działania. Najbardziej cieszymy się z coraz większej popularności IT wśród kobiet, cenimy ich odwagę, chęć zmiany i determinację w dążeniu do swoich celów. Właśnie takie kobiety osiągają najwięcej, trzymamy kciuki za każdą z nich!

 

Accenture

tekst partnerski