Docenianie Siła doceniania
Dlaczego docenianie w pracy już zawsze będzie ważne?

Dlaczego docenianie w pracy już zawsze będzie ważne?

Kiedy pytam managerów w różnych firmach, jak często pokazują swoim pracownikom, że doceniają ich pracę, często pada odpowiedź, że za rzadko. Są jednak również tacy, którzy uważają, że pracownicy związani są umową o pracę i wynagrodzenie należy się za wykonaną pracę, więc o czym tu mówić? Inni managerowie mówią, że jeśli praca wykonywana jest poprawnie, to po co o tym rozmawiać? Rozmowa jest konieczna dopiero wtedy, jeśli coś nie działa. Czy na pewno? Moim zdaniem docenianie w pracy już zawsze będzie ważne. 

Docenianie pracowników za wykonaną pracę wciąż jest nowym tematem w wielu firmach. Jednak obserwujemy w licznych badaniach, przeprowadzanych w Polsce i na świecie, że środowisko pracy, w którym pracownicy czują się doceniani, jest jednym z najważniejszych atrybutów marki pracodawcy i nic nie wskazuje na to, żeby to się zmieniło. Po prostu tego szukają kandydaci na rynku pracy i cenią firmy, które potrafią doceniać swoich pracowników.

Docenianie pracowników jest ważniejsze niż myślisz

Znasz to uczucie, w którym ktoś cię pochwalił za dobrze wykonaną pracę i dzięki temu przez cały dzień czułeś się lepiej? Pewnie znasz. To zyskane dobre samopoczucie powoduje, że mamy chęć jeszcze ciężej pracować i rozwiązywać problemy w pracy. I między innymi dlatego musisz pokazać swoim pracownikom, że ich cenisz.

Korzyści i dla pracowników i dla pracodawcy z doceniania w pracy jest naprawdę sporo. Oto kilka najważniejszych:

  • Pracownicy, którzy są doceniani są bardziej szczęśliwi i pozytywnie nastawieni do pracy, a to przekłada się na atmosferę w całych zespołach.
  • Doceniani pracownicy są bardziej efektywni i produktywni, a te argumenty są ważne dla każdego managera, niezależnie, czy zarządza całą firmą, czy dwuosobowym zespołem.
  • Pracownicy, którzy są doceniani są bardziej kreatywni i łatwiej odnajdują się w zmiennym otoczeniu.
  • Pracownicy, którzy są doceniani są bardziej zmotywowani i zaangażowani w pracy.
  • Doceniani pracownicy są lojalni i zostają w firmie na dłużej, a właśnie takich pracowników szukają firmy.
  • Pracownicy, którzy są doceniani chętniej polecą pracę u swojego pracodawcy, a jest to jeden z najcenniejszych sposobów pozyskiwania nowych pracowników.

Wszystkie te korzyści są pożądane w każdej firmie. Organizacje wprowadzają wiele programów mających poprawić powyższe wskaźniki, a nie zawsze widzą, jaki wpływ na nie ma wprowadzenie codziennego doceniania w firmie.

Znajdź czas na regularne docenianie w pracy

Gdy jesteś zajęty, większość część dnia spędzasz na niekończących się spotkaniach, to niestety często docenianie pracowników jest jedną z ostatnich rzeczy, na którą znajdziesz czas. Warto jednak zmienić podejście i robić wszystko, co w twojej mocy, aby regularnie okazywać ludziom ze swojego zespołu, że doceniasz ich pracę. Pomyśl, co byś zrobił bez zaangażowanego zespołu? Warto podkreślić, że regularne docenianie w pracy nie wymaga dużo wysiłku i nie zabiera dużo czasu. Wszystko jest kwestią organizacji czasu. Skoro docenianie pracowników może przynieść korzyści, o których była mowa, to dlaczego nie nadać temu najwyższego priorytetu?

Doceniający liderzy to najcenniejsi liderzy

Na pewni znasz powiedzenie, że pracownicy przychodzą do firmy, a odchodzą od managera. Dlatego pewnie nie będzie dla Ciebie zaskoczeniem, że doceniani pracownicy chętniej pracują z managerami, którzy doceniają na co dzień. Czasem z firmy odchodzą całe zespoły z managerem, z którym tak dobrze się pracuje, że dla członków zespołów nie ma, aż tak wielkiego znaczenia, jaka to będzie firma. Doceniającym managerom bardziej ufamy, a w końcu zaufanie w miejscu pracy często jest krytycznym zasobem dla pracodawcy. Warto w tym miejscu podkreślić, że każdy kierownik powinien doceniać swoich ludzi. Nie trzeba czekać aż zarząd wdroży oficjalny program doceniania w pracy. Każdy może zacząć w swoim zespole od teraz – do czego bardzo zachęcam. A z biegiem czasu może powstanie ten oficjalny program.

Od czego zacząć docenianie w pracy?

Wiele osób nie wie, w jaki sposób doceniać pracowników. Oto kilka szybkich i prostych sposobów, od których można zacząć, aby pokazać pracownikom, że ci na nich zależy:

  • mów często „dziękuję”,
  • regularnie wysyłaj pozytywne komunikaty (rozmowa bezpośrednia, sms na komunikatorze czy SMS na telefon),
  • regularnie spotykaj się z członkami swojego zespołu (indywidualnie i w grupie)
  • pochwal pracownika przy zespole,
  • pochwal pracownika/zespół przy całej firmie,
  • regularnie organizuj celebracje i świętowanie (zakończenie projektu, kwartału itp.)
  • regularnie udzielaj konkretnego, pozytywnego feedbacku,
  • zaangażuj pracowników w proces podejmowania decyzji,
  • poklepanie po plecach, uścisk dłoni, kciuk w górę – sprawdzą się w przypadku wielu osób,
  • jeśli masz możliwość, wręczaj drobne prezenty w uznaniu za czyjeś działania (np. gadżety firmowe, vochery na kawę, punkty do systemu kafeteryjnego itp.),
  • jeśli w firmie jest taka możliwość doceniaj także w formie finansowych bonusów.

Jak widać, większość z tych rzeczy nie jest trudna do wykonania i nie zabiera dużo czasu, a docenianie w pracy często nie wymaga budżetu. Kilka miłych słów, prosty pozytywny gest lub krótka rozmowa może zdziałać cuda, wzmacniając dobrą pracę i tworząc kulturę organizacyjną i środowisko pracy, które ludzie lubią.

Warto w tym miejscu podkreślić także, że każdy manager powinien poznać swoich pracowników i dowiedzieć się, jaka forma doceniania sprawdzi się w przypadku konkretnej osoby i konkretnego zespołu. Nie dla każdego pochwała pracownika na forum firmy albo poklepanie po plecach będzie dobrą formą docenienia. Trzeba znaleźć klucz do każdego pracownika indywidualnie. Warto też zapytać pracowników o to w wewnętrznym badaniu.

Wszyscy chcemy być doceniani

Częste, uczciwe, publiczne i regularne docenianie pracowników i zespołów jest ważne w miejscu pracy. Jest to fakt, z którym warto się oswoić i przyjąć, że będzie on ważny już zawsze, ponieważ stanowi potwierdzenie dla pracowników, że wnoszą znaczący wkład w sukces firmy. A w końcu w pracy to ludzie są najważniejsi prawda? Warto zrobić wszystko, żeby to udowadniać codziennie!

Anna Macnar

CEO HRM Institute

 

Zapraszamy do udziału w badaniu Siła Doceniania 2022 (trwa do 15.03.2022) – raport z badania otrzymasz już wkrótce!

Sprawdź nasz projekt Siła Doceniania, na który składa się: badanie, raport, oraz konferencja online już 31.03.2022 

Interesują Cię dane dotyczące doceniania? Pobierz bezpłatny raport Siła Doceniania 2021.

SIła doceniania 2022