Docenianie
Wirtualna piątka, czyli sposób Avivy na wirtualne docenianie

Wirtualna piątka, czyli sposób Avivy na wirtualne docenianie

Raport „Siła Doceniania” wskazuje, że dla 99 % pracowników docenienie za wykonaną pracę jest bardzo ważne. Aby ułatwić to podczas pracy zdalnej i hybrydowej, Aviva wprowadziła program Wirtualna Piątka.

„Docenianie pracowników jest dla nas bardzo ważne. Oprócz naszych dorocznych wyróżnień, które nazywamy Avivami Roku,  prowadzimy różnego rodzaju akcje, które mają wspierać docenianie, np. wyróżniające naklejki na laptopy, które można podarować innej osobie. W 2019 roku przeprowadziliśmy również szkolenia o dawaniu informacji zwrotnej dla wszystkich naszych pracowników. Pandemia postawiła przed nami kolejne wyzwanie – gdy nie przebywamy obok siebie, widujemy się głównie wirtualnie, łatwo zapominamy o docenieniu kogoś. Nie przybijemy mu piątki, nie pochwalimy podczas „rozmów korytarzowych”. Postanowiłam stworzyć nowy program, aby zachęcać do wzajemnego doceniania się, dziękowania za pomoc czy bicia braw z okazji sukcesu –  tym razem w formie wirtualnej.” – mówi pomysłodawczyni programu Monika Goszczyńska-Malon, Internal Communications and Engagement Partner z Avivy.

Na czym polega program?

Program o nazwie „Wirtualna piątka” rozpoczął swój trzymiesięczny okres testowy 5 marca tego roku, z okazji Dnia Doceniania Pracownika. Pracownicy otrzymali informację o programie w dedykowanym mailingu zachęcającym do częstszego dawania sobie nawzajem pozytywnej informacji zwrotnej.

W ramach akcji każdy pracownik może wyróżnić innego pracownika za jego działania, poprzez zamieszczenie „pochwały”  dla tej osoby na grupie Aviva Polska na Yammerze, wewnętrznym portalu społecznościowym. Co miesiąc 5 spośród wyróżnionych osób otrzymuje paczki niespodzianki.

O programie Aviva przypomina regularnie we wszystkich wewnętrznych kanałach komunikacji.

Jak przyjęli program pracownicy?

Przez pierwsze trzy miesiące, a więc od marca do końca maja 2021, pracownicy Avivy pochwalili na Yammerze 120 osób, a 15 z nich otrzymało dodatkowo paczki niespodzianki.

W mojej ocenie pomysł z wirtualną piątką jest świetny. Jako osoba, która otrzymała pochwałę, jestem dumna z tego, że ktoś docenił moją pracę i zaangażowanie. Dodatkowo pochwałę widzą wszyscy, którzy mają dostęp do aplikacji. Dzięki temu jej znaczenie jest jeszcze większe, robi się jeszcze bardziej miło i ciepło na sercu. Nie wszyscy mają możliwość, albo potrafią podziękować lub wyrazić wdzięczność w rozmowie. Niektórym łatwiej jest napisać coś miłego o innej osobie, a „wirtualna piątka” to umożliwia. No i oczywiście świetny, zdrowy upominek w postaci paczki pełnej owoców i zdrowych soków jeszcze bardziej zachęca do tego, aby częściej zaglądać do tej aplikacji i dawać pochwały osobom,  które na nie zasłużyły” – mówi Anna Wiosna-Lisowska, Specjalista  ds. Kontroli Należności, jedna z wyróżnionych osób.

Co dalej?

Pomysł się sprawdził, więc Aviva będzie kontynuować program w kolejnych miesiącach.

„Każda dodana pochwała bardzo mnie cieszy, bo wiem, że osoba doceniona dostała właśnie dużą dawkę radości i motywacji. O docenianiu koleżanek i kolegów warto pamiętać każdego dnia”–  dodaje Monika Goszczyńska-Malon z Avivy.

 

 

Monika Goszczyńska-Malon

Internal Communication and Engagement Partner  |  People Department

AVIVA | www.aviva.pl/kariera

 

 

 

Pełną wersję raportu “Siła doceniania” pobierzesz tutaj