Pobierz ebook i dowiedz się jak pracodawcy mogą pomóc!
Według raportu ONZ mamy 11 lat na uratowanie naszej planety, co czyni nas ostatnim pokoleniem, które może zapobiec katastrofie klimatycznej. María Fernanda Espinosa Garcés – była przewodnicząca Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych podczas 73. sesji nawołuje do działania: “aby 2020 był ostatnim rokiem, w którym będzie wzrastać emisja dwutlenku węgla spowodowana aktywnością człowieka”. Zmiana musi zacząć się tu i teraz – w naszej codzienności.
Nie możemy ukrywać, że duża odpowiedzialność leży po stronie firm, które swoją działalnością, często nieświadomie, tworzą ogromne szkody dla środowiska. Jedną z głównych przyczyn zanieczyszczonego powietrza jest transport. Szacuje się, że w Warszawie 60-80% zanieczyszczeń stanowi emisja pochodząca z komunikacji drogowej. Wydawać by się mogło, że emisja zanieczyszczeń stanowi nieodzowny element codziennych dojazdów do pracy, ale istnieją rozwiązania, które mogą zminimalizować wyrządzane szkody. Jedną z najlepszych alternatyw, a do tego niezwykle prostą jest rower.
Ekologiczne rozwiązanie
Jazda na rowerze emituje średnio 21 g CO2 na jeden kilometr. To ponad 10 razy mniej niż samochód, który emituje aż 271 gr CO2 na kilometr. Ponadto jazda na rowerze nie powoduje żadnych dodatkowych zanieczyszczeń powietrza, takich jak emisja N2O, a zatem nie przyczynia się do większej częstotliwości chorób układu oddechowego. Jest to z pewnością jeden z najbardziej zrównoważonych środków transportu.
Skala pozytywnych efektów dzięki wyborowi roweru jako codziennego środka transportu jest ogromna. Jeśli chodzi o produkcję rowerów, emisja zanieczyszczeń jest znacznie mniejsza niż w przypadku samochodów i autobusów. Materiały są zużywane w znacznie mniejszych ilościach i są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska, w porównaniu do np.: produkcji skóry używanej do foteli samochodowych lub dużych baterii nie nadających się do recyklingu, które wytwarzają toksyczne odpady. Zastosowanie gumy do produkcji kół rowerowych jest znacznie mniejsze niż w przypadku dużych i grubych opon samochodowych.
Jak zaoszczędzić miejską przestrzeń?
Innym sposobem, w jaki jazda na rowerze może pozytywnie wpływać środowisko, jest kwestia parkowania. Budowanie parkingów zwykle prowadzone jest kosztem zieleni, w której żyją zarówno flora, jak i fauna. Asfalt i inne produkty przemysłowe stosowane do produkcji parkingów uwalniają zanieczyszczenia. Na obszarach miejskich zwykle 10–20% gruntów przeznaczono na parkingi i infrastrukturę drogową. W bardzo komercyjnych centrach odsetek ten może wzrosnąć nawet do 50%. Jedno miejsce parkingowe może pomieścić 10 lub nawet więcej rowerów.
Wyobraź sobie wszystkie bardziej ekologiczne rozwiązania wykorzystania przestrzeni, nawet takie jak sadzenia drzew. Rowery wymagają bardzo mało miejsca do parkowania, wystarczy np.: stojak zintegrowany z chodnikiem. W krajach przyjaznych rowerom, takich jak Dania czy Holandia, rząd inwestuje w parkingi rowerowe, które mogą pomieścić do 100 000 rowerów. Ogólnie rzecz biorąc, w Polsce miasta subsydiują parkowanie, co oznacza, że pieniędzmi z naszych podatków finansowane jest niezrównoważone wykorzystanie przestrzeni, czyli tworzenie kolejnych miejsc parkingowych. Czy w końcu przyszedł czas na zmiany?
Małe kroki w tworzeniu ekologicznych firm
Pierwszymi krokami w tworzeniu zrównoważonych miejsc pracy mogą być: segregacja śmieci, wybieranie sezonowych warzyw i owoców, używanie toreb wielokrotnego użytku, zrezygnowanie z elektrycznych suszarek lub pamiętanie o zakręcaniu kranu podczas mycia rąk. Wszystkie te zasady można wprowadzić w firmie od zaraz. Istnieją tysiące małych sposobów, dzięki którym możemy zmniejszyć swój ślad ekologiczny, a tym samym pozytywnie przyczynić się do uratowania naszej cennej planety. Jeden dobry uczynek prowadzi do drugiego, a zanim się zorientujesz, zaczynasz żyć w zrównoważony sposób, w zgodzie z naturą.
7 prostych kroków by stać się bardziej ekologicznym pracodawcą
Pamiętajmy, że nawet mała zmiana może mieć wielkie znaczenie dla naszego otoczenia. Tutaj kilka rad, jak w łatwy sposób możemy zacząć dbać o środowisko w swojej firmie.
- Nie używaj plastikowych naczyń i sztućców. Pozwoli to wyeliminować ilość odpadów wyrzucanych codziennie do śmieci.
- Zamontuj kilka stojaków na rowery przed swoim biurem. Nawet ten prosty ruch może zachęcić wiele osób do dojeżdżania do pracy rowerem.
- Zainwestuj w ekooszczędne żarówki, które są przyjazne zarówno dla środowiska, jak i dla kondycji wzroku pracowników.
- Zmniejsz zużycie papieru. Rekomenduj przesyłanie dokumentów zamiast ich drukowania. Zastanów się dwa razy czy naprawdę trzeba coś wydrukować!
- Promuj prowadzenie wideokonferencji i spotkań online. Ograniczą one niepotrzebne dojazdy i emisje zanieczyszczeń.
- Zainwestuj w filtr wody pitnej, aby zmniejszyć ilość kupowanych butelek z wodą.
- Zachęć pracowników do dojazdów rowerem do pracy, np.: za pomocą motywującego programu Activy.
Promowanie roweru w firmie jest jedną z bardziej efektywnych strategii proekologicznych. W taki sposób oprócz troski o środowisko, dbasz również o zdrowie i dobre samopoczucie pracowników. Regularna jazda rowerem zmniejsza o 40% ryzyko przedwczesnej śmierci. 45% mniejsze ryzyko zachorowania na raka i 46% mniejsze ryzyko zawału serca. Co więcej program rowerowy jest zaskakująco łatwy do wdrożenia w firmie.
Korzyści dla środowiska, naszego zdrowia fizycznego i psychicznego, przewagi ekonomiczne, społeczne, osobiste i związane z bezpieczeństwem wynikające z wyboru roweru jako głównej formy transportu można byłoby wymieniać godzinami. W tym artykule przedstawiliśmy tylko kilka z niekończących się zalet jazdy na rowerze. Resztę możesz znaleźć w ebooku, który może być świetnym wstępem do tego jak wprowadzić zdrowe nawyki w życiu oraz biznesie. Ebook Activy w języku angielskim, pobierz tutaj: Activy ebook
Wpis gościnny firmy Activy.
Interesuje Cię ten temat? Zajrzyj do EB Book 2020, w którym znajdziesz rozmowę z Natalią Hatalską m.in. o tym, jaki wpływ zmiany klimatyczne mają na rynek pracy.