State Street to światowy lider wśród dostawców usług finansowych, działający na ponad 100 rynkach na świecie. Współpracujemy z klientami instytucjonalnymi: funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi, firmami ubezpieczeniowymi oraz instytucjami publicznymi. W Polsce funkcjonujemy od 2007 r. w biurach w Krakowie i Gdańsku, w ponad 40 działach. Taka skala działalności umożliwia naszym pracownikom różne ścieżki kariery i rozwój zawodowy.
State Street jest jednym z największych banków powierniczych na świecie, który wywiera ogromny wpływ na branżę usług finansowych. Pracownicy State Street Bank Polska świadczą szereg kompleksowych usług z zakresu obsługi inwestycji finansowych, w tym kompletną księgowość funduszy inwestycyjnych, obsługę instrumentów pochodnych, wycenę papierów wartościowych, sporządzanie sprawozdań finansowych oraz administrację funduszami hedgingowymi (wysokiego ryzyka).
Kariera nie tylko dla finansistów
Do State Street zapraszamy kandydatów z różnym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym. Jesteśmy otwarci na kandydatów, którzy nie mają wykształcenia finansowego ani doświadczenia pracy w tym obszarze. Ważna jest znajomość języków, a także motywacja do rozpoczęcia kariery w branży finansowej. Język angielski jest podstawowym językiem komunikacji w firmie. Wśród naszych pracowników są m.in. osoby z wykształceniem inżynierskim, humanistycznym czy filologicznym. Bardzo ważne w naszej pracy są chęć do nauki i zaangażowanie. Wiedzę branżową, potrzebną do wykonywania obowiązków, można uzupełnić, korzystając z ogromnej bazy szkoleniowej i wsparcia doświadczonych współpracowników. Każdy nowy pracownik przechodzi kilkumiesięczny onboarding, w czasie którego wdraża się do swoich obowiązków. Wspiera go w tym wyznaczony opiekun (buddy), a także cały zespół. Nowo przyjęta osoba może zwrócić się do opiekuna z każdym pytaniem.
State Street to możliwości
Tworzymy środowisko pracy, w którym nasi pracownicy czują się zaangażowani i doceniani. Otrzymują także wsparcie niezbędne do wykorzystania w pełni swojego potencjału. Oferujemy szkolenia techniczne i warsztaty umiejętności miękkich. Pracownicy mogą również korzystać z programów dofinansowania kształcenia (np. dopłaty do studiów podyplomowych czy szkoleń zewnętrznych), zajęć językowych w grupach czy programów mentoringu. Jakiś czas temu uruchomiliśmy platformę szkoleniową, na której pracownicy znajdą różnorodne kursy online. Ciekawą funkcjonalnością platformy jest możliwość ustalenia swoich celów i predyspozycji – na tej podstawie platforma zasugeruje nam odpowiednie szkolenia.
Wspieramy również wewnętrzne ścieżki rozwoju kariery. Każdy pracownik, który ma odpowiednie umiejętności, motywację i chce się rozwijać w innym kierunku niż do tej pory, może aplikować na otwarte rekrutacje, a firma będzie go wspierać. To, jakiego tempa nabierze kariera pracownika, zależy od jego wyników pracy, zaangażowania, szybkości uczenia się danych procesów, zdobywania nowych umiejętności oraz gotowości do objęcia nowej roli.
Każdy może mieć wpływ
Ważnym elementem kultury organizacyjnej State Street jest możliwość wpływu na to, co jest ważne. Podejmujemy działania na rzecz środowiska, udzielamy się jako wolontariusze i działamy w grupach zainteresowań. W State Street funkcjonują Komitety Pracownicze, które powstają w ramach oddolnych inicjatyw pracowników chcących realizować konkretne działania. Mamy np. Klub Pracujących Rodziców (tzw. Working Parents Club), który wspiera rodziców w pracy, czy Klub Aktywnych Kobiet (tzw. Professional Women Network). Pracownicy działają również jako wolontariusze – w 2022 r. w wolontariat było zaangażowanych około 500 osób, które m.in. udzielały pomocy osobom z Ukrainy, występowały w roli coach’ow, trenerów dla osób, które chcą zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie, pomagały w domach dziecka czy wspierały schroniska dla zwierząt. Organizowane były specjalne zbiórki dla osób najbardziej potrzebujących. Pracownicy chętnie dzielili się odzieżą, żywnością, a także sprzętem elektronicznym. Jesteśmy otwarci na pomysły pracowników dotyczące realizacji ważnych celów. Każdy pracownik może również skorzystać z płatnych dni na wolontariat.
Pracownicy ambasadorami marki pracodawcy
Nasi pracownicy angażują się również w działania promocyjne naszej marki. W ramach kampanii brandingowej udowodnili, że w State Street mogą się rozwijać nie tylko pod względem naukowym i zawodowym, ale mają też przestrzeń na rozwijanie swoich pasji artystycznych, sportowych i innych. Część naszych pracowników realizuje się w roli Social Media Ambasador lub State Street Ambasador. Dzielą się z potencjalnymi kandydatami informacjami na temat tego, jak wygląda codzienna praca w naszej firmie. Wielu spośród naszych pracowników reprezentuje też State Street na targach pracy, gdzie odpowiadają na pytania kandydatów. Natomiast na konferencjach branżowych rozwijają swoje umiejętności jako prelegenci.
Rok 2022 na pewno obfitował w wyzwania związane z nadążeniem za dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy. Pierwsza połowa roku była okresem wzmożonych potrzeb rekrutacyjnych, a odpowiedź na nie wiązała się z nie lada trudnościami. Pracodawcy poszukiwali bowiem (i nadal poszukują) ekspertów i specjalistów z umiejętnościami, które pozwolą firmom na wdrażanie koniecznych usprawnień. Oczekiwania kandydatów (zwłaszcza specjalistów) wzrosły jednak znacząco, co jest skutkiem niepewnej sytuacji gospodarczej. Wzrost wymagań nie ogranicza się tylko do sfery finansowej. Dla kandydatów liczy się również ich kondycja psychiczna oraz komfort pracy. Czas pandemii spowodował bowiem zmianę podejścia pracowników do wielu procesów zachodzących w organizacjach. Wśród czynników, na które zwracają uwagę kandydaci rozważający zmianę pracy, wskazać należy: możliwość rozwoju i podwyższania swoich kwalifikacji, transparentny sposób zarządzania firmą oraz elastyczne podejście do czasu i modelu pracy (praca zdalna lub hybrydowa). Kandydaci z większą uwagą przyglądają się również kwestii zachowania równowagi między pracą a życiem prywatnym i dbaniem o dobrostan. – Katarzyna Koszułap, Talent Acquisition Assistant Vice President w State Street Bank
Oferta dopasowana do pracowników
W State Street pracujemy obecnie najczęściej w modelu hybrydowym. Umożliwia nam to korzystanie z dobrodziejstw pracy zdalnej, a jednocześnie pozwala na utrzymywanie dobrych relacji w zespołach. Rok 2023 to kolejny, w którym będziemy się rozwijać i szukać osób chcących rozpocząć lub rozwijać swoją karierę w branży finansowej. Zapraszamy do State Street absolwentów i osoby z doświadczeniem zawodowym, interesujące się finansami, znające dobrze język angielski i dodatkowy język obcy (najlepiej niemiecki lub włoski). Zostań częścią firmy, w której mamy wpływ – na klientów, lokalną społeczność i siebie nawzajem.
Zostań częścią firmy, w której mamy wpływ – na klientów, lokalną społeczność i siebie nawzajem.
Artykuł został opublikowany w publikacji EB Book 2023. Cały przewodnik w formacie PDF pobierzesz tutaj